sobota, 27 sierpnia 2011

Eko bigos ogórkowy, czyli o tym jak ogórki bigosują się z soczewicą!


Słowo BIGOS może być zapożyczeniem:
- z niemieckiego begossen albo beigossen czasowników begießen (oblać, polać) i beigießen (dolać), 
- z włoskiego bigutta (kociołek do warzenia rosołu). Niewykluczone jest połączenie obu zapożyczeń,
- z łacińskiego "dwa smaki", bo "bi" - podwójny i "gos" - smak

Najpierw używano tego słowa do określania sposobu siekania (siekać coś na bigos), nieco później nazywano tak galaretę z siekanego mięsa. W XVIII była to już potrawa z gotowanej kapusty i siekanego mięsa. Od XVII wieku słowo było używane również w szerszym znaczeniu jako siekanina, a w znaczeniu przenośnym mówiono: "bigosować" w bójce, czyli: siekać na drobne kawałki (np. szablą).

Dzisiaj w Kuchnii Organicznej bigosują się ogórki kiszone z hiszpańską soczewicą, a robią to szablami wegetariańskimi i wegańskimi!


Składniki:

15 - 20 ogórków kiszonych domowym sposobem
1/2 szklanki (ok. 125g) brązowej soczewicy
1 duża marchewka
1 duża pietruszka
1 duży kawałek średniego selera
1 duży ziemniak
10 - 12 suszonych prawdziwków, maślaków, podgrzybków
3 kulki ziela angielskiego
1 szklanka wody źródlanej


Przygotowanie:

Ogórki obieram ze skórki i trę na tarce na grube paski. Podobnie marchew, pietruszkę i seler. Ziemniak obieram i kroję w kostkę. Grzybki myję, chwilę moczę w wodzie i dodaję do utartych warzyw. Do tak przygotowanych składników dodaję ziele angielskie i soczewicę. Jeszcze tylko szklanka świeżej, źródlanej wody i  zaczynam wszystko dusić pod przykryciem na wolnym ogniu. Duszenie trwa około 1 - 1,5h. Podaję z ciemnym ziarnistym pieczywem.

Moje ogórki bigosują się także chętnie z soczewicą grecką lub włoską, a także z każdą inną, byle brązowa, bo czerwona, żółta czy zielona są za delikatne. Hiszpańska dzisiaj była pod ręką, więc wystawiłem ją do garnka:-)

Smacznego.  Brak komentarzy: