poniedziałek, 14 marca 2011

Komosa ryżowa vel Quinoa


Komosa ryżowa to ziarno, którego nazwa oryginalna brzmi quinoa.
Pochodzi z Peru i jest tamtejszym skarbem narodowym. To rodzaj zboża, które stanowi główny składnik pożywienia Peruwiańczyków. Ma swoją wersję w kolorze białym oraz czerwonym, a także w płatkach.
Jest bardzo wartościowym ziarnem dla ludzkiego organizmu. Zawiera aminokwasy oraz dużo protein, bo aż 12% - 18% . Dodatkowo ma w sobie dużo fosforu, magnezu i żelaza. Nie zawiera glutenu.
Przygotowanie:
quinoa zawsze przygotowuję w parowarze, bo gwarantuje to największą puszystość ziarenek. Zanim zacznę gotować muszę quinoa dokładnie wypłukać. Do ugotowania quinoa w parowarze potrzebuję gorącej wody źródlanej w ilości identycznej jak ziarno, czyli w proporcjach 1 : 1. Czas gotowania w parowarze wynosi 30 min.

Komosę mogę przygotować także w garnku. Potrzebuję także gorącej wody, ale w proporcjach 1 : 2 czyli na jedną ilość ziarna muszę użyć dwie ilości wody i gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem ok. 35 min, do całkowitego wchłonięcia wody przez komosę.

Trzecim sposobem przygotowania komosy jest ugotowanie jej w zupie lub wodzie bez względu na ilość płynu. Wtedy jednak ziarenka nie osiągają pełnej puszystości i nie zadowalają smakiem tak, jak w przypadku metody absorpcji wody.
Płatków komosy nie trzeba gotować oddzielnie. Wystarczy dodać je do potrawy na 2 – 3 min przed końcem gotowania.


Tak przygotowaną komosę można łączyć na wiele sposobów z innymi, ciekawymi składnikami, tworząc różnorodne propozycje kulinarne, o czym już wkrótce napiszę.

Jak komosa komponuje się, np. śniadaniowo i jak wygląda roślinka, z której pochodzą ziarenka można przeczytać tutaj

Quinoa jest największym skarbem mojej książki "Kuchnia organiczna. Prosta, smaczna i zdrowa" Zapraszam, bo można książkę pobrać w wygodnym formacie klikając zdjęcie okładki.

https://wolneebooki.pl/book/view/64
 

Brak komentarzy: