środa, 13 lipca 2011

Pszenica durum i semolina

Pszenica durum nazywana jest pszenicą twardą. Różni się ona tym od pszenicy miękkiej, że jej ziarna są szkliste i bardziej wartościowe. Ziarna pszenicy durum zawierają więcej wysokiej jakości białka, niż ziarna pszenicy miękkiej. 
Z pszenicy durum wyrabia się mąkę nazywaną semoliną. Z semoliny wyrabia się najwyższej jakości makarony włoskie, a także powszechny w krajach Afryki Północnej kus - kus. Semolina ma delikatny żółty kolor. Produkuje się ją w dwóch grubościach: drobnej, jak kaszka oraz grubej. Wielką zaletą tej mąki jest to, że chłonie znacznie mniej wody, niż zwyczajna mąka pszenna. Dzięki temu makarony zyskują większą przyczepność dla sosów, zwartą fakturę, trudniej się rozgotowują i mają piękny, transparentny żółty kolor. 
/fot. D.Ż./

Semolina używana do wypieków gwarantuje dużą chrupkość produktu. Warto dodawać ją do wypieków z mąki pszennej, by uzyskać lepszą kruchość ciasta. Semolina świetnie sprawdza się także w przygotowaniu domowego budyniu. W smaku jest bardziej wyrazista, niż typowa mąka pszenna. Wszystkie te zalety warte są włączenia semoliny do swojej kuchni. 
Semolinę można kupić w różnych sklepach, np. w Kuchniach świata lub w dziale spożywczym Marksa & Spencera. Domyślam się, że będzie ona także dostępna w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ze zdrową żywnością. Najlepsza semolina pochodzi z krajów arabskich. 
 
W książce "Kuchnia organiczna. Prosta, smaczna i zdrowa"

https://wolneebooki.pl/book/view/64


proponuję kilka przepisów z użyciem semoliny. Zapraszam, bo można pobrać książkę w wygodnym formacie klikając zdjęcie okładki.


7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a gdzie najlepiej zakupić taką mąkę? Rozglądam się za nią czasami ale bez pozywtywnych rezultatów

Anonimowy pisze...

jak taka ta pszenica dobra ,to dlaczego moje dziecko nie lubi makaronów z niej zrobionych i woli makaron zrobiony ze zwykłej mąki
pszennej poznańskiej i ze zwykłego
jajka; i nie dostrzega różnicy w tym,że aby ułatwić sobie kuchenne życie, raz na jakiś czas wyrabiam
ciasto i część wałkuję od razu a
część zamrażam.
I jest dobre !

Anonimowy pisze...

Dzieci są nieprzewidywalne. Znam takie co nie lubią 'PTasiego mleczka". Makarony jeżeli są nie oszukany to są rewelacyjne. Włosi się na tym znają jak nikt. Myśmy tej mąki nie znali i nasze babcie musialy g.. bat ukrecic. Gotowanie wyśmienite nie trzeba dodawac oleju i plukac.

Anonimowy pisze...

szkoda że ma gluten tak zdrowy produkt

Anonimowy pisze...

Jak chcesz bez glutenu to kup mąkę kukurydzianą,natomiast semolinę kupisz online na stronie Bogutyn młyn,za 5kg 24zł.Smacznego.

Anonimowy pisze...

Ostatnio dużo czytałam o pszenicy i w tego co wiem, powinniśmy ją wykluczyć z naszego jadłospisu.

Anonimowy pisze...

A z tego, co ja czytałam, glutenu powinny unikać tylko osoby, które mają nietolerancję. Zboże stanowi podstawę diety człowieka, a makaron z semoliny jest smaczny i zdrowy.

A jeżeli którejś z Pań powyżej dziecko nie lubi makaronu z semoliny, to nie znaczy, że nie jest zdrowy. Czy jeżeli dziecko nie lubi brokuła, to ten jest niezdrowy? Czy jeżeli dziecko lubi czipsy i coca colę, to od razu czyni je zdrowymi?
Pozdrawiam!